Vitamin A je topljiv u mastima odnosno uljima. Njegovo delovanje je uglavnom posledica vezivanja za specifične nuklearne receptore, što kasnije utiče na sintezu specifičnih proteina. Važan je za kontrolu rasta i razvoja epitelnog tkiva odnosno za diferencijaciju i učestvuje u stvaranju vidnog pigmenta.
Nedostatak vitamina A može da prouzrokuje razna oboljenja, od problema sa vidom do određenih kožnih oboljenja. Značajan učinak vitamina A proizilazi iz njegovih antioksidacionih svojstava, vezivanjem slobodnih radikala u telu.
Važno je znati da najveće probleme u telu vitamin A može izazvati prevelikim unošenjem u organizam. Tada dolazi do brojnih toksičnih učinaka praćenih poremećajima u varenju, promenama na koži, kostima i zglobovima.
Vitamin D se stvara u koži prilikom sunčanja, dok se potrebe za dodatnim količinama vitamina D dobijaju iz hrane.
Nedostatak vitamina D prouzrokuje demineralizaciju kostiju koja se kod dece manifestuje kao rahitis, a kod odraslih osoba kao osteomalacija.
Za lečenje rahitisa se koristi rastvor vitamina D u ulju, koji se daje oralno ili intramuskularno.
γ-Tokoferol se može naći u kukuruznom ulju, sojinom ulju, margarinu i prelivima za salatu. α-Tokoferol je biološki najaktivnija forma vitamina E i može se naći u ulju pšeničnih klica, suncokreta i šafranike.
Vitamin E je u masti rastvoran antioksidans koji zaustavlja produkciju reaktivnih vrsta kiseonika formiranih tokom oksidacije masti.